Wizyta kontrolna po leczeniu implantologicznym


Leczenie implantologiczne pozwala odtworzyć pełną funkcję i estetykę brakujących zębów. Jest to leczenie kosztowne i pracochłonne, dlatego po zakończeniu leczenia bardzo ważne są odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej oraz zgłaszanie się na wizyty kontrolne w ustalonych terminach. Korony i protezy na implantach jako ciała obce są oczywiście całkowicie odporne na próchnicę. Aczkolwiek ich odporność na płytkę nazębną osadzającą się w wyniku nieodpowiedniej higieny jamy ustnej jest znacznie mniejsza niż własnych zębów. Nieodpowiednia higiena prowadzić może do stanu zapalnego dziąsła a w dalszej kolejności do obniżania się dziąseł i zaniku kości przy implantach. Regularnie przeprowadzane wizyty kontrolne prac na implantach, pozwalają lekarzowi wychwycić pierwsze oznaki potencjalnych problemów i szybkie zdecydowane działanie w celu ich zapobieżeniu. Domowa higiena prac implantoprotetycznych polega na codziennym myciu zębów rano i wieczorem oraz obowiązkowym stosowaniu płukanki stomatologicznej przynajmniej 1 raz dziennie wieczorem po umyciu zębów. Zalecamy także stosowanie nici stomatologicznych przy czym należy je stosować delikatnie, aby nie powodować krwawienia dziąseł.

  Przebieg wizyty kontrolnej:

  • lekarz stomatolog ocenia stan higieny i dziąseł przy uzupełnieniach na implantach
  • następnie sprawdzane są punkty kontaktu zwarciowego przy zagryzaniu zębów i ruchach bocznych żuchwy
  • ostatnią czynnością jest wykonanie zdjęcia RTG i ocena poziomu tkanki kostnej wokół implantów oraz porównanie ze zdjęciami wykonanymi podczas wcześniejszych wizyt kontrolnych
  • wizyta kontrolna implantologiczna jest całkowicie bezbolesna
  • czas trwania wizyty kontrolnej to zwykle ok 15 minut

Wizyty kontrolne po zakończeniu leczenia implantologicznego powinny się odbywać po 6 miesiącach od dnia zakończenia leczenia implntologicznego. Jeśli nie występują żadne dolegliwości, problemy, wizyty powinny odbywać się regularnie co 12 miesięcy. Jeżeli występują niepokojące objawy takie jak zaczerwienienie i stan zapalny dziąsła, ból czy ruchomość implantów zębowych należy jak najszybciej zgłosić się na do kontroli u lekarza.  

Schemat terminów wizyt jest niezbędnym warunkiem otrzymania gwarancji na wykonane przez nas leczenie implantologiczne. Najnowsze potwierdzają, że aż 45% implantów w okresie 10 lat od wszczepienia objętych jest stanem zapalnym – periimplantitis mogącym prowadzić do utraty implantu. Wizyty kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie i szybkie rozpoczęcie leczenia. Na życzenie pacjenta przypominamy o zbliżającym się terminie wizyty kontrolnej w wybranej formie – telefonicznie lub smsem.