Wskazań do ekstrakcji zębów może być wiele. Najczęściej jest to zniszczenie tkanek twardych przez zaawansowany proces próchnicowy, bądz też brak możliwości poprawnego przeleczenia endodontycznego (kanałowego).Wśród innych wskazań do usunięcia zębów zaliczyć można np: ekstrakcje ze wskazań ortodontycznych, znaczne rozchwianie, korzenie, nawracające stany zaplane czy też niekorzystne złamania zęba.
Jesteś przed przed ekstrakcją zęba, zastanawiasz się z czym się wiąże “wyrwanie zęba”?
Po ekstrakcji wstępne gojenie trwa 7-10 dni, kiedy to tkanki miękkie (dziąsło) pokrywają otwór po usuniętym zębie. W przypadku zębów mądrości proces ten może się wydłużyć. Najważniejsze są pierwsze dni gdzie rana będzie wymagać najwięcej uwagi. Należy zwrócić uwagę na skrzep formujący się w pustym zębodole, który pełni rolę ,,biologicznego opatrunku” i odgrywa kluczową rolę w procesie gojenia się rany.
W celu przyspieszenia procesu gojenia się rany należy ściśle przestrzegać zaleceń przekazanych przez lekarza dentystę:
ZALECENIA DLA PACJENTA PO ZABIEGU CHIRURGICZNYM
Opieka nad raną:
- przez 30min należy mocno zagryzać jałowy gazik.
- 24 godziny po zabiegu nie wolno palić, gdyż nasila to krwawienie i utrudnia gojenie rany.
Dieta:
- 2 godziny po zabiegu nie wolno jeść i pić( po 30 minutach można ewentualnie spożywać lody żeby schładzać operowaną okolicę), stosować zimne okłady.
- przez 24 godziny unikać gorących, ostrych pokarmów o twardej konsystencji, przez pierwszą dobę po zabiegu zaleca się spożywanie miękkich, zimnych pokarmów,
- ważne jest unikanie picia przez słomkę, wydmuchiwanie nosa.
Higiena jamy ustnej:
- obowiązuje zakaz płukania jamy ustnej przez 24 godziny po zabiegu,
- po 24 godzinach od momentu zabiegu chirurgicznego można rozpocząć delikatne płukanie jamy ustnej płukanką po zabiegach chirurgicznych z roztworem chlorheksydyny (Eludril Classic)-rozcieńczyć z wodą wg ulotki. Należy pamiętać, aby robić to ostrożnie by nie wypłukać skrzepu.
Dolegliwości: (zalecane leki)
- pewne dolegliwości są stanem normalnym po zabiegu chirurgicznym, można je zmniejszyć stosując przepisane przez lekarza leki np. Ibuprom 400 mg 3x dziennie
Obrzęk:
- obrzęk tkanek miękkich jest stanem normalnym po zabiegu operacyjnym, osiąga największe natężenie po 48 godzinach i może utrzymywać się przez kilka dni,
- celem zmniejszenia obrzęku zaleca się stosowanie zimnych okładów przez pierwsze 12 godzin na skórę ponad miejscem operowanym. Należy stosować okład przez 10 – 15 min robiąc następnie jednogodzinną przerwę. Unikać bezpośredniego kontaktu lodu ze skórą.
- zakazane jest rozgrzewanie okolicy poddanej zabiegowi.
Krwawienie:
- normalnym zjawiskiem jest sączenie się niewielkiej ilości krwi z rany w pierwszej dobie po zabiegu,
- jeżeli pojawi się ponowne silne krwawienie należy umieścić jałowy gazik nad okolica operowaną i mocno zagryźć przez 30 minut – głowa powinna być uniesiona,a pozycja ciała półsiedząca, w przypadku nie ustępowania krwawienia skontaktuj się z lekarzem wykonującym zabieg.
Zasinienie i szczękościsk
- w okolicy operowanej może pojawić się różnego stopnia zasinienie skóry co nie powinno być powodem do niepokoju, w ciągu ok. 10 dni zasinienie ustępuje samoistnie.
- po zabiegu może pojawić się na skutek przykurczu mięśni żwaczy utrudnione otwieranie jamy ustnej, ustępujące po ok. 7 dniach.