Jak uzupełnić duże braki w uzębieniu?

Kompletne uzębienie jest bardzo ważne dla człowieka w każdym wieku z kliku powodów:

– prawidłowe rozdrabnianie pokarmu ma wpływ na działanie układu trawiennego,
– usunięcie jednego lub kilku zębów niekorzystnie wpływa na zgryz, pozostałe zęby powoli się wówczas przemieszczają.

Braki w uzębieniu stają się źródłem kompleksów, nie tylko u młodych ludzi. Warto też pamiętać, że ludzkie zęby mają swoją żywotność, która zależy nie tylko od prawidłowej higieny jamy ustnej, ale również od czynników genetycznych.

Braki zębowe, utrata zęba wskutek choroby próchnicowej lub stanów zapalnych przyzębia ma ogromny wpływ na zęby sąsiadujące z luką. Zęby będą starać się kompensować lukę między zębami próbując ją wypełnić, co prowadzi do zmian osi ustawienia i zaburza funkcje żucia. Braki w uzębieniu mogą prowadzić do zmian w estetyce twarzy, zapadnięcia się policzków, a nawet utraty pozostałych zębów.

Lekceważenie zmian próchnicowych, czy zapalenie przyzębia może spowodować, że bakterie powodujące te schorzenia przedostaną się do krwioobiegu, niszcząc z czasem komórki i zaburzając funkcje tkanek. Wskutek migracji mogą doprowadzić do rozwinięcia się chorób ogólnoustrojowych i stanów zapalnych takich jak np.

  • choroby serca – nieleczona próchnica jest potencjalnym ryzykiem dla mięśnia sercowego (wsierdzia lub osierdzia) i może przyczynić się do jego stanu zapalnego,
  • bóle głowy – przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego spowodowane nawet pojedynczymi brakami zębów, a przede wszystkim trzonowców mogą być przyczyną bólów głowy wskutek zaburzenia pracy tego stawu,
  • zapalenie opon mózgowych – konsekwencją nieleczonych chorób zębów, przyzębia może być zapalenie opon mózgowych,
  • stany zapalne zatok – namnażanie bakterii w chorobie próchnicowej zębów górnych powoduje, że poprzez korzeń zęba bez problemu docierają do zatok
  • zapalenie stawów – migracja toksyn i enzymów produkowanych przez bakterie uaktywnia układ immunologiczny, produkując przeciwciała, które tak jak bakterie, mogą zacząć atakować zdrowe tkanki, w tym stawy.

Metody uzupełnienia braków zębowych

Leczenie oraz wybór najodpowiedniejszego rozwiązania protetycznego zależy od warunków i stanu uzębienia pacjenta, stanu kości żuchwy i szczęki oraz możliwości finansowych. Najpopularniejsze obecnie są protezy “tradycyjne” stałe i ruchome, korony oraz mosty, ale najskuteczniejszą metodą uzupełnienia ubytków zębowych są implanty zębowe,

Aby podjąć najlepszą decyzję terapeutyczną, niezbędne jest dokładne badanie kliniczne oraz badania dodatkowe w tym diagnostyka radiologiczna- to one weryfikują przyjęty wstępnie plan leczenia oraz założenia pacjenta.

Przed decyzją zawsze zastanawiamy się, i pytamy:

Ile kosztuje proteza zębowa? Implanty zębowe, proteza czy most, co wybrać? A może wystarczą licówki? Każde z rozwiązań mają swoje wady i zalety.

Co to są licówki i ile jaki jest ich koszt?

Nie każdy ubytek w uzębieniu musi oznaczać konieczność wykorzystania zaawansowanej protetyki w celu odzyskania pełnego uśmiechu, bowiem w niektórych przypadkach wystarczy zastosować licówki. Licówki stanowią rozwiązanie wyłącznie w przypadku niewielkich uszkodzeń. Licówki to cienkie nakładki cementowane na zewnętrznej powierzchni zębów, których zadaniem jest ukrycie wszelkich niedoskonałości, takich jak przebarwienia, pęknięcie i oszczerbienie. W wielu przypadkach idealny, śnieżnobiały uśmiech prezentowany przez telewizyjnych celebrytów to właśnie licówki.

Jak się zakłada tego rodzaju nakładki? Licówki mają określoną grubość i zwykle pierwszym etapem pracy stomatologa przed ich zamocowaniem jest spiłowanie dokładnie takiej warstwy szkliwa. Proces ten zazwyczaj przebiega zupełnie bezboleśnie, ale istnieje możliwość zaaplikowania znieczulenia miejscowego dla szczególnie wrażliwych pacjentów. Następnie dentysta pobiera wycisk zębów, aby przygotować licówki idealnie dobrane dla konkretnego pacjenta. Podczas kolejnej wizyty są one przytwierdzane do zębów za pomocą cementu.

Jakie licówki wybrać? Wiele zależy w tej kwestii od naszego budżetu. Najbardziej trwałe są licówki porcelanowe, które dodatkowo są odporne na przebarwienia i pacjent będzie się nimi cieszył przez bardzo wiele lat. Licówki kompozytowe są za to mniej trwałe i mogą z czasem zmienić barwę, ale od czasu do czasu wymieniane mogą okazać się wystarczającym rozwiązaniem, jako nakładki na jeden lub dwa zęby. Odpowiedź na pytanie ile kosztują licówki na zęby zależy przede wszystkim od rodzaju licówek.

Korony

Co to są korony? W ludzkim zębie część niewidoczna, ukryta pod dziąsłem to korzeń, natomiast część zęba, która jest widoczna, gdy uśmiechamy się lub mówimy to korona. Gdy ząb ulegnie poważnemu uszkodzeniu, np. złamaniu lub ukruszeniu lub jego leczenie doprowadziło do erozji znacznej jego części, jednak korzeń pozostał nienaruszony, doskonałym wyjściem jest założenie korony.

Korona protetyczna stanowi stałą nakładkę zacementowaną na całej powierzchni zęba. Poza ukryciem ubytków zbyt dużych, by sprawdziła się tradycyjna plomba, zadaniem korony może być również poprawa estetyki.

Obecnie w użyciu są przede wszystkim korony na zęby porcelanowe. Najlepszą estetykę i jednocześnie solidność zapewniają korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu.

Most protetyczny

W wielu sytuacjach obok korony zęba tracimy również jego korzeń. Jednym z rozwiązań, które możemy wówczas zastosować są mosty na zęby. Co to są mosty na zęby? Jest to rodzaj protezy, w której koronę stanowiącą uzupełnienie przymocowuje się do sąsiednich zębów. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzupełnienia nawet kilku ubytków znajdujących się obok siebie.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są mosty zębowe porcelanowe, pełnoceramiczne lub na podbudowie metalowej. Stosuje się również mosty na włóknie szklanym.

Implanty zębów

Ci, którzy utracili nie tylko koronę, ale również korzeń zęba lub jego część, najwygodniejszym i najlepszym rozwiązaniem są implanty zębowe, które w pełni odwzorowują funkcjonowanie zdrowego zęba, a ponadto nie ma ograniczeń w ich stosowaniu.  Więcej na temat implantów znajdą państwo na naszej stronie w zakładce o implantach 

Szukasz dla siebie najlepszego rozwiązania? Zapraszamy na konsultacje do naszego gabinetu Implantmed na ul. Młynowej 38 w Białymstoku

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *