Jak dbać o implanty zębów

Podobnie jak w przypadku zębów naturalnych, implanty również wymagają regularnych wizyt kontrolnych oraz dokładnej higieny jamy ustnej. Dbanie o implanty jest niezwykle ważne dla długoterminowego sukcesu leczenia.  Jeśli będziesz przestrzegać powyższych zasad, zachowasz swoje implanty przez dziesięciolecia.

Komplikacje są rzadkie po zabiegu wszczepienia implantów, a szwy mogą być bezpiecznie usunięte około siedem do dziesięciu dni.

Rozwiązania firmy Straumann zostały dokładnie zabadane i naukowo sprawdzone. Jednakże zawsze mogą pojawić się pewne efekty uboczne. Bardzo ważne jest abyś natychmiast skontaktował się ze swoim lekarzem jeśli zauważyłeś co następuje:

Opuchlizna: schłódź to miejsce

Ważne jest aby natychmiast po zabiegu chłodzić z zewnątrz obszar operowany aby zapobiec bólowi i obrzękowi. Nie należy nic jeść ani pić do czasu zupełnego ustąpienia znieczulenia.

Ból: zażyj leki

Jeśli lekarz dentysta przepisał ci leki rozpocznij ich przyjmowanie zgodnie z zaleceniami.

Płukanie ust: bądź ostrożny

Przez pierwsze parę godzin bezpośrednio po zabiegu nie powinno się płukać ust ponieważ może to spowodować krwawienie. Jednakże można sączyć wodę. 

Po każdym posiłku trzeba wypłukać usta przegotowaną letnią wodą, kilka razy dziennie należy stosować specjalistyczne płukanki antybakteryjne

Twoja rekonstrukcja tymczasowa: zadbaj o nią

Na okres gojenia implant może być zaopatrzony nakładką gojąca albo umocowany na nim będzie ząb tymczasowy. Nakładka ta umieszczana jest w implancie aby pozwolić swobodnie wygoić się dziąsłu. Unikaj żucia twardych pokarmów w obszarze gdzie były wprowadzane implanty. Pozwoli to na jego bezpieczne zagojenie jako przygotowanie do następnego etapu w twoim leczeniu.

  • Gdy czujesz dygoczący mocny ból w dniu zabiegu
  • Gdy czujesz odrętwienie w obszarze wprowadzonego implantu 12 godzin po zabiegu
  • Gdy czujesz obrzęk i bolesność w miejscu implantu ponad kilka dni od zabiegu
  • Gdy miejsce po zabieg krwawi
  • Gdy utraciłeś rekonstrukcję tymczasową
  • Gdy masz symptomy lub pytania nie wymienione tutaj
  1. NSiedzenie jest lepsze niż leżenie. Utrzymuj głowę w pionie zarówno w ciągu dnia jaki i w nocy.
  2. Nie kładź się na boku gdzie był umieszczany implant.
  3. Nie prowadź pojazdów przez pierwsze parę godzin po zabiegu. Twoja zdolność prowadzenia pojazdów może zostać zaburzona przez znieczulenie lub podane leki. Zapytaj dokładnie swojego lekarza.
  4. Nie korzystaj ze szczoteczki do zębów w obszarze wprowadzonego implantu do czasu usunięcia szwów. Lekarz zaleci ci specjalny płyn do płukania kilka razy dziennie zamiast szczoteczki.
  5. Nie jedz dopóki znieczulenie nie przestanie działać.
  6. Przez pierwsze parę dni po zabiegu nie powinieneś pić alkoholu, palić, pić kawy, czarnej herbaty jak również unikać wysiłku fizycznego, aktywności sportowej, dźwigania ciężarów,
  7. Przez kilkanaście dni – korzystania z sauny i solarium.
  8. Nie wolno palić papierosów,
  9. Nie należy manipulować językiem w okolicach wszczepu.
Powyższe stwierdzenie ma także zastosowanie do implantów i tylko dzięki dokładnej higienie jamy ustnej mogą one przetrwać bardzo długi czas.
Jak:
  • Korzystaj z miękkiej szczoteczki (zmienianej regularnie) albo szczoteczki elektrycznej.
  • Myj zęby od środka, na zewnątrz i z góry ich powierzchnie żujące.
  • Jeśli zostały zalecone wykorzystaj dodatkowe specjalne szczoteczki między zębowe do przestrzeni
Chirurg/Dentysta i pacjent wspólnie przyczyniają się do długoterminowego sukcesu terapii implantami. Regularne wizyty kontrolne, przeglądy oraz wizyty higienizacyjne są niezbędne.
Dlaczego:
  • Zostanie określony dla Ciebie indywidualnie dobrany plan opieki nad implantami
  • Będziesz poinformowany o specjalnych technikach oczyszczania
  • Dobra higiena oraz wizyty kontrolne min. dwa razy w roku pomogą utrzymać wprowadzony implant przez lata