Cofające się dziąsła a w efekcie odsłonięte korzenie zębów to problemy, z jakimi zmagają się pacjenci cierpiący na recesję dziąseł. W skutecznym leczeniu recesji dziąseł sprawdza się zabieg przeszczepienia. Co oznacza przeszczep dziąsła? Czy wyleczenie recesji dziąseł jest możliwe?
Czy masz recesje dziąseł – co to znaczy? Jak rozpoznać recesję dziąseł?
Obniżanie się dziąseł to inaczej recesje dziąseł. Rozwój recesji dziąseł widzimy u osób w różnym wieku, w większości przypadków jednak dotyczy osób dojrzałych. Symptomy recesji dziąseł zaczynają się od pojedynczych zębów, zazwyczaj w okolicach kłów.
Jak przebiega recesja dziąseł? Prowadzi do uwidocznienia fragmentu korzenia, w efekcie czego ząb wydaje się wydłużony. Zaburza to estetykę, zmienia nasz uśmiech, no i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia dziąseł.
Co powoduje recesja dziąseł. Pierwsza dolegliwości jaka pojawia się to nadwrażliwość zębowa. Bywa to uciążliwy problemem. Jeśli pijąc zimne napoje dczuwasz silną wrażliwość może być to pierwszym objawem recesji dziąseł.
Brak wdrożenia odpowiednich procedur leczniczych (np: przeszczepu dziąseł) może doprowadzić do poważnych zmian w obrębie tkanek miękkich otaczających ząb. Postępujące zanikanie dziąseł skutkuje rozchwianiem zębów. W skrajnych przypadkach zmiany wywołuje martwicę miazgi. Wówczas konieczne będzie wykonanie leczenia kanałowego lub usunięcie zęba i uzupełnienie braku, implantem zęba.
W momencie gdy dziąsła cofają się, cement pokrywający korzeń zęba staje się bardziej narażony na działanie kwasów obecnych w środowisku jamy ustnej . Prowadzi to do zwiększonego ryzyka rozwoju próchnicy korzenia zęba. Rozwój recesji dziąseł może doprowadzić nawet do konieczności usunięcia zęba.
Przyczyny recesji dziąsła?
Dlaczego dziąsła się cofają? Oto kilka przyczyn tego stanu:
- niepoprawne metody mycia zębów, w tym zbyt mocne mycie zębów
- brak prawidłowej higieny jamy ustnej,
- zapalenie dziąsła, choroby przyzębia, zapalenie przyzębia,
- zaburzenia dysfunkcyjne (na przykład zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami),
- nieprawidłowo wykonane wypełnienia,
- indywidualne czynniki anatomiczne, w tym nieprawidłowy przyczep wędzidełka wargi górnej lub dolnej
- ciążowe zapalenie dziąseł,
Jak leczyć recesję dziąseł?
Skuteczne leczenie recesję dziąsła to przede wszystkim wyeliminowanie przyczyny. Niezależenie od tego jaki jest powód cofania się dziąseł, schorzenie da się usunąć tylko metodami niechirurgicznymi.
Jeśli mamy stan zapalny dziąseł lub przyzębia, pierwszy etap leczenia powinna stanowić eliminacja zapalenia przyzębia. Niezmiernie ważne jest aby leczyć problem zanim nastąpi rozchwianie zębów i dojdzie do wypadania zębów. Najistotniejsza jest poprawa higieny jamy ustnej i zmiana nawyków. Powinniśmy wykonać także zabieg higienizacji, który pozwoli na usunięcie zalegających osadów i złogów kamienia nazębnego. Higienizacja powinna być przeprowadzana regularnie przynajmniej co 3 lub 6 miesięcy.
W sytuacjach, w których przyczyny recesji dziąseł wynikają z nieprawidłowego przyczepu wędzidełek warg, policzków lub zbyt płytkiego przedsionka jamy ustnej, sposobem leczenia jest wykonanie zabiegu z zakresu plastyki stomatologicznej. Dzięki wydłużeniu przyczepu wędzidełek, możliwe jest nawet samoistne cofanie się zmian.
Najpopularniejszym i najpowszechniej wykorzystywanym sposobem leczenia recesji dziąseł jest przeszczep dziąsła, w tym przeszczep podnabłonkowej tkanki łącznej.